O mé jógové praxi

V roce 2015 jsem zahájila studium jógy pod vedením lektorky Sonii Sumar, lektorky pocházející z Brazílie, která v sedmdesátých letech dala život dvěma dcerám - Renatě, která jde v jejích stopách, a Robertě, která se narodila s Downovým syndromem.

Sonia, která v zoufale chudé Brazílii neměla, jak jinak dceru rozvíjet než skrze jógu, vybudovala koncept, dnes známý jako Yoga for All Abilities. Nepracuje s dětmi jen s DS, ale i jinými problémy - dětskou mozkovou obrnou, poruchami autistického spektra atd.

Soniu a její lektory jsem od roku 2015 následovala na všech dostupných základních i nadstavbových kurzech po celém světě - od Evropy přes USA po Japonsko.

Byla jsem zároveň první v naší zemi, kdo výcvik zahájil a dokončil - obhájila jsem diplom Yoga for All Abilities Practitioner.
Přednášela jsem na řadě konferencí pod hlavičkou YAA v UK i ve Spojených Státech.

V rámci své praxe doma jsem následovala doporučení lektorů a od roku 2015 až do roku 2023 pracovala s konkrétními dětmi na pravidelné bázi - jednou až dvakrát týdně na lekcích 1:1, tedy individuální formou, bez přítomnosti rodičů.

Jóga fungovala paralelně s fyzioterapií, jako hobby, jako psychomotorická hygiena.

Tato forma jógové praxe dávala dětem jednak možnost rozvíjet svou samostatnost, fyzickou i sociální zdatnost - a mně obrovskou příležitost učit se.

V prvních sedmi letech praxe jsem pracovala především s dětmi s Downovým syndromem, poruchami autistického spektra a vzácnými genetickými onemocněními.

Tato zkušenost byla pro mou pozdější praxi nesmírně cenná, protože řada z těchto dětí byla na autistickém spektru,  citlivá na zvuk, na dotek, na jeho rytmus. Stačila by malá chyba, netrpělivost, nepozornost a já bych mohla jejich důvěru navždy ztratit.

Během jógových lekcí jsme rozvíjeli jak smysly, tak pohyb. Práce s hlasem, zvukem a hmatem položily základy mým vlastním vyšetřovacím technikám, pomohly mi zbystřit mé vlastní vnímání a rozlišovat jemné nuance konkrétních patologií.

Od roku 2022 se má klientela začala proměňovat a vyhledávat mne začali především rodiče dětí s těžkými formami spasticity, především DMO a Rettovým syndromem.

Byly to často děti, které nesnesly direktivní formu rehabilitace, ale zoufale potřebovaly psychomotoriku rozvíjet - běžel jim čas.

V roce 2023 mi Mudr. Stanislav Severa, neurolog se specializací na včasnou diagnostiku DMO a její terapii, přímý žák a kolega prof. Václava Vojty,  který si výsledků mé práce všiml, začal svěřovat své nejmenší pacienty s těžkou formou DMO.

Tam jsem proto změnila formát práce a vložila cvičení do rukou rodičů, kdy já jsem hlavní průvodce a uzpůsobuji je tak, jak je právě třeba.

Tak máme záruku, že jejich vývoj jde dopředu a je o ně pečováno v největší možné intenzitě.

Jóga se v mém pojetí změnila - není to hobby ani psychomotorická hygiena, je to změna. Proto nefunguje paralelně s rehabilitací, ale plně ji zastupuje, pakliže se takto rodiče rozhodnou.